قیمت مسکن چقدر گران شده است؟

گروه اقتصادی- مسکن اولویت اصلی مردم است، سرپناهی که انسان ها را در محیطی امن قرار داده و آرامش ارمغان آن است اما این روزها قیمت مسکن هر روز رو به افزایش بوده و بسیاری از خانوارها توان خرید خانه را ندارند.

به گزارش افکارنیوز، اگر چه رکود در بازار مسکن مشهود است اما در بررسی جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در آذر امسال در مقایسه با ماه پیش از آن ۸۵/۴ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات ثبت شده نیز در مقایسه با آذرماه سال گذشته ۶۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی درباره قیمت مسکن در تهران، در آذرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد ۸۵/۴ درصدی به ۹ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان افزایش یافته است. در آبان‌ماه امسال متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در تهران ۹ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان بود که در مقایسه با متوسط قیمت ۸ میلیون و ۱۲۲ هزار تومانی مهرماه ۳۹/۶ درصد افزایش یافته است. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک با حدود ۱۳ درصد افزایش از ۱۹ میلیون و ۸۰۶ هزار تومان به ۲۲ میلیون و ۲۵۵ هزار تومان رسیده است.

کمترین متوسط قیمت مسکن مربوط به منطقه ۱۸ با ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. ماه پیش از آن یعنی در آبان‌ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه ۴ میلیون و ۷۹ هزار تومان بود. همچنین در آذرماه امسال ۵۸۹۶ فقره مبایعه‌نامه در مناطق بیست‌ودوگانه تهران ثبت شد که نسبت به ماه پیش از آن (آبان‌ماه ۹۷) با ۵۹۴۱ فقره ۷۵/۰ درصد کاهش یافته است. تعداد معاملات در مقایسه با آذرماه سال گذشته نیز ۶۳ درصد کاهش یافته است. مقایسه قیمت مسکن در آذرماه ۹۷ با قیمت‌های ماه مشابه سال گذشته حاکی از آن است که هر مترمربع واحد مسکونی ۶۲/۹۲ درصد گران‌تر شده است.

در همین حال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی بالغ ‌بر ۲/۴۹ درصد افزایش پیدا کرد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی نیز ۴/۴۴ درصد و متوسط مبلغ اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور در تابستان٩٧ نسبت به تابستان ٩٦ بالغ ‌بر ۲۶ درصد افزایش داشته است. بر اساس این اعلام، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۲ میلیون و ۲۲۶ هزار تومان با میانگین مساحت ١٠٦ مترمربع و متوسط عمر بنای ١١ سال بوده است.

منبع:www.afkarnews.com