مسکن افلاک

خرید ویلا خرید آپارتمان رهن و اجاره ی خانه

قیمت مسکن در سال ۹۸

قیمت مسکن در سال 98
قیمت مسکن در سال ۹۸
قیمت مسکن در سال ۹۸ سعید کروبی در گفت و گو با صدای ایران درباره میزان ساخت و سازهای انجام شده در سال های گذشته گفت: در سال ۹۶ حدود ۱۱ میلیون متر مربع پروانه ساختمانی برای واحدهای مسکونی، اداری و تجاری صادر شده است که این حدود نزدیک ۶۵ هزار واحد مسکونی را دربرمی گیرد. قیمت مسکن در سال ۹۸  وی افزود: در حالی که بطور مثال شرایط سال ۹۲ در مقایسه با سال ۹۶ حاکی از آن است میزان ساخت و ساز به یک سوم کاهش پیدا کرده است چرا که در سال ۹۲ حدود ۳۰ میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شده است.
قیمت مسکن در سال 98
قیمت مسکن در سال ۹۸ قیمت اپارتمان ۳۵ درصد افزایش میابد
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن وساختمان استان تهران ادامه داد: در سال ۹۷ یعنی امسال نیز از ابتدای سال تاکنون حدود ۴ و نیم میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شده است که این آمار نشان دهنده کاهش چشمگیر ساخت و ساز طی سال های ۹۶ و ۹۷ نسبت سال های قبل از آن در تهران است.
قیمت مسکن در سال ۹۸
کروبی در توضیح علت این موارد گفت: نوسانات ارز باعث شده است که اغلب تامین کنندگان منابع مالی به سفته بازی برای حفظ سپرده های مالی خود ورود کنند.
وی افزود: اگر چه این انتظار وجود داشت که خریداران واقعی مسکن که حدود ۲۵ خریدران را تشکیل می دهند برای خرید مسکن فعال شوند، ولی فعال شدن بازارهای دیگر مانند بازار ارز و سهام باعث شد که سفته بازارن حوزه املاک به این حوزه هجوم آورند و فعالیت در بخش مسکن به تدریج کاهش یابد.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن وساختمان استان تهران ادامه داد: در شرایط بی ثباتی معمولا نرخ معاملات مسکن با نزخ نوسانات ارز رابطه معکوسی دارند بطوری که هر چه نرخ ارز افزایش پیدا می کند، نرخ معاملات مسکن کاهش می یابد، ولی هر چه که ما در دوره مشخصی با شرایط تثبیت نرخ ارز مواجه هستیم اینگونه نیست بلکه به صورت مستقیم است.
قیمت مسکن در سال ۹۸
کروبی در پاسخ به اینکه آیا مردم خرید مسکن را با توجه به سه برابر شدن قیمت ارز و افزایش شدید قیمت مسکن را خواهند داشت؟، گفت: تغییرات ارز بر قیمت مسکن در دو بخش شامل می شود یکی مربوط  به این است که ارزش پول و نقدینگی که در دست مردم بوده است به شدت کاهش پیدا کرده است و دوم مربوط به افزایش قیمت مصالح است که به خصوص در مورد تاسیسات برقی و مکانیکی شاهد افزایش هزینه هستیم.
وی ادامه داد: هزینه ساختمان به سه بخش تقسیم می شود که شامل زمین، عوارض و صنعت ساخت که سومین مورد معمولا سی در صد از هزینه یک ملک را شامل می شود.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن وساختمان استان تهران ادامه داد: بنابراین افزایش نرخ ارز بر سی درصد مربوط به ساخت و ساز تاثیرگذار خواهد و در بقیه بخش ها تاثیری ندارد، مگر اینکه تصمیمات نهادهای مرتبط چنین امری را باعث شود.
کروبی خاطر نشان کرد: همچنین در بخش زمین نیز به دلیل کاهش ارزش نقدینگی تاثیرش در طولانی مدت و نه در کوتاه مدت ایجاد می شود.
قیمت مسکن در سال ۹۸
وی افزود: بنابراین با توجه به تثبیت قیمت ارز در مبلغ حدود ۱۰ هزار تومان در ماه های آتی تا پایان سال شاهد رشد چند درصدی در قیمت مسکن خواهیم بود.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن وساختمان استان تهران ادامه داد: همچنین پیش بینی می شود که طی سال های ۹۸ و ۹۹ شاهد رشد ۲۵ درصدی تا ۳۵ درصدی قیمت مسکن خواهیم بود که در این زمینه دو دلیل مشخص وجود دارد نخست کاهش نرخ تولید و عرضه مسکن و دوم به دلیل تاثیر نرخ ارز بر حوزه ساختمان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کانال ما

شما میتوانید در کانال ما عضو شوید

عضو شدن
بستن