قرار گرفتن ۲۷۰ هزار مسکن در بافت فرسوده تهران

به گزارش افکارنیوز،  مجید روستا در اولین دوره ملی آموزش بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده با توجه به نوع بافت هدفگذاری خوبی است به این شرط که تسهیلات مورد نیاز آن و ابزارهای قانونی موجود باشد، گفت: اگر بتوانیم از ظرفیت توسعه‌گران در این بخش استفاده کنیم، قطعا مشکلات برطرف و اهداف زودتر به نتیجه خواهد رسید.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم به تمام ابعاد بازآفرینی شهری توجه کنیم، در یک سال شدنی نیست، چرا که به هرحال تسهیلات مورد نیاز و ابزارهای قانونی باید فراهم باشد.

* بازسازی سالانه ۲۷۰ محله کار یکسال نیست

روستا ادامه داد: بازسازی سالانه ۲۷۰ محله کار یکسال نیست چرا که رویکرد محلات شهری از ابعاد مختلفی مانند کالبدی، محیط زیستی و مسکن برخوردار است و نباید این‌گونه تصور شود که می‌توانیم این مسائل را در بافت فرسوده یک ساله حل کنیم.

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران خاطر نشان کرد: هنوز منابع مالی ساخت ۱۰۰ هزار مسکن در بافت‌ های فرسوده تامین نشده است، پس باید بدانیم که این اقدام با مشکلات فراوانی همراه است.

به گفته وی، در برنامه امسال ساخت ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در برنامه آمده و هم‌اکنون مباحث مربوط به تامین منابع مالی از صندوق توسعه ملی در دست پیگیری است.

وی اضافه کرد:‌ قرار شده ۲۱۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای ساخت این میزان واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده لحاظ و پرداخت شود که بر این اساس این مبلغ به‌عنوان وجوه اداره شده در اختیار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد و در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان وام به متقاضیان پرداخت می‌شود.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهرهای ایران در مورد اینکه دولت قصد مداخله مستقیم در فرآیند بازآفرینی شهری را دارد، اظهار داشت: دولت قصد مداخله مستقیم در فرآیند بازآفرینی شهری را ندارد و هدف دولت استفاده از سرمایه‌ها مردمی و بخش خصوصی در این زمینه است.

وی ادامه داد: در تهران ۳۲۰۰ هکتار بافت فرسوده داریم که ۲۷۰ هزار واحد مسکونی در این بافت‌ها قرار دارد که با مشکلات متعددی مواجه هستند.

وی با اشاره به رشد مهاجرت روستاییان به شهر به دلیل بروز پدیده خشکسالی، گفت:‌ همه موارد و اقدامات در ایران با پول حل نمی‌شود، چرا که اگر نگاه‌ها تغییر کند به پول نیاز نخواهیم داشت، پس واقعیت آن است که همه چیز بازآفرینی شهری در کشورپول نیست، بلکه ابزار است.

به گفته وی،در ایران فقر نداریم،‌در ایران فقر می‌سازیم و هیچ وقت نگفتیم که مردم چه سهمی از توسعه دارند.

منبع:www.afkarnews.com