رشد ۴۴ درصدی متوسط قیمت هر متر مربع مسکن
به گزارش افکارنیوز،  بر اساس سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور در راستای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی شده است، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات تمامی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند، را در این سامانه ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ به‎روز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده ای طریق بنگاه های معاملات ملکی در کل کشور ۱۷۲۵۰ هزار ریال با میانگین مساحت ۳۰۷ متر مربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۲۹/۰ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۹/۲ درصد افزایش داشته است.

حداقل، حداکثر و متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی  کلنگی و درصد تغییرات آن در نقاط شهری کشور:تابستان ۹۷

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در کل کشور ۲۲۲۶۲ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۰۶ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۱ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۴،۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۴،۴ درصد افزایش یافته است.

حداقل، حداکثر و متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی و درصد تغییرات آن در نقاط شهری کشور:تابستان ۹۷

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در کل کشور ۱۰۸۰۹۶ ریال با میانگین مساحت ۹۷ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۰،۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۶،۰ درصد افزایش داشته است.

حداقل، حداکثر و متوسط مبلغ اجاره به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی و درصد تغییرات آن در نقاط شهری:تابستان ۹۷

منبع:www.afkarnews.com