آمار متفاوت گرانی مسکن

آمار متفاوت بانک مرکزی با وزارت راه درباره گرانی مسکن

در حالی وزارت راه و شهرسازی میزان افزایش قیمت مسکن طی بهمن ۹۷ را ۲.۹ درصد اعلام کرده بود که بانک مرکزی با تاخیر یک هفته‌ای نسبت به این وزارتخانه   را برای رقم افزایش یافته قیمت مسکن طی ماه مورد اشاره اعلام کرده است.

آمار متفاوت بانک مرکزی با وزارت راه درباره گرانی مسکن

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اولین روز ماه جاری وزارت راه و شهرسازی (دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن) گزارش تغییرات قیمت و میزان معاملات را طی بهمن ۹۷ منتشر کرد. بر این اساس متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دومین ماه سرد سال نسبت به ماه پیش از آن (دی‌ماه ۹۷) بالغ بر ۲٫۹ درصد افزایش یافته است. در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع به ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان رسید. در دی‌ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان بود.

آمار متفاوت گرانی مسکن

همچنین تعداد معاملات ثبت‌شده در بهمن ماه ۸۰۹۹ فقره بود که با رشد ۳۹درصدی نسبت به ماه پیش از آن روبه‌رو بوده است. در دی‌ماه امسال ۵۸۰۰ فقره معامله در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود.

این در حالی است که بانک مرکزی پس از یک هفته یعنی ۸ اسفندماه در گزارشی اعلام کرد:‌ « متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۷، ۹۹٫۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱٫۷ و ۸۵٫۱ درصد افزایش نشان می دهد. تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به ۹٫۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۳۹ درصد رشد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۹٫۲ درصد کاهش نشان می دهد.

آمار متفاوت گرانی مسکن

در تهیه هر دو این گزارش نیز از آمار سامانه املاک و مستغلات کشور است، اما همانگونه مشاهده می‌شود بانک مرکزی میزان افزایش قیمت را ۱٫۲ درصد کمتر از وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است. آمار این بانک هم در تعداد معاملات انجام شده و هم در متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با وزارت راه در تناقض است. بانک مرکزی متوسط قیمت را ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان اعلام کرده که تقریبا ۳۳۶ هزار تومان از آمار متولی بخش مسکن کشور کمتر است.

آمار متفاوت گرانی مسکن